70. let od založení předškolního vzdělávání v Novém Městě na Moravě

/ Jaroslava Fišarová

Dětství snad každého z nás je spojeno většinou s příjemnými prožitky a vzpomínkami na pobyt v mateřské školce, které jej provází v jeho dalším životě. A právě v letošním roce uplynulo 70. let od založení předškolního vzdělávání v našem městě. Všechny pracovnice novoměstských mateřských škol se zodpovědně zhostili zorganizovaní malé oslavy k této příležitosti. Přípravy byly dlouhodobé, aby se vše povedlo. Hlavní oslava proběhla ve středu 19. října v kulturním domě. Již v dopoledních hodinách v předsálí naše děti v připravených koutcích přítomným návštěvníkům ukazovaly, jaké různorodé aktivity v mateřských školkách děti mají. Ale hlavním cílem těchto pracovních aktivit bylo to, aby si i příchozivší děti se svými rodiči tyto aktivity vyzkoušely. V přísálí paní učitelky ze všech školek připravily překrásnou výstavu dětských prací, která byla hlavní dominantou pro návštěvníky. Jedním slovem to bylo úchvatné!! Až se tajil dech, co všechno dokáže dětská ruka vytvořit! Také zde byla spousta krásných fotografií nejen ze současného dění v MŠ, ale také i z dob minulých, nad kterými bylo možno si zavzpomínat. A v krátkém videošotu se mohli přítomní pokochat zajímavostmi ze současného života všech školek. Hlavní program proběhl odpoledne v hlavním sále kulturního domu. Přítomné hosty přivítala krátkým slovem paní ředitelka Ivana Buchtová a potom také pan starosta Michal Šmarda. A pak už patřilo podium našim dětem. Každá školka se představila krátkým vystoupením, které si děti připravily. Na podiu se objevili sloníci, čmeláčci, ale také tanečníci country. Zajímavé bylo též taneční zpracování pohádky „V peřině“. Velkou tečkou tohoto odpoledne bylo krásné představení pro děti s Michalem Nesvadbou. Samozřejmě si této akce užily nejvíce děti za doprovodu svých rodičů, což bylo také hlavním záměrem. Děti jsou přece naše budoucnost a radost v jejich očích, to je ta největší odměna pro nás dospěláky. Nadšení a spokojenost všech přítomných byly odměnou pro organizátory této oslavy.