Motýlí mateřská škola

/ Krejčí Alena

Motýlí mateřská škola

Mateřská škola je místo, kde děti nejen objevují svět kolem sebe, ale také se učí o přírodě a životě. Jedním z fascinujících projektů, který se může v mateřské škole uskutečnit, je chov motýlů od jejich nejranějších stádií.

Náš projekt začal získáním housenek, které byly pořízeny z chovatelské stanice. Housenky byly v uzavřené průhledné nádobce. Ke svému růstu potřebovaly neustálý přísun potravy, speciální směsi určené pro jejich druh.

Když housenky dosáhly dostatečné velikosti, začaly se zakuklovat. Tento proces je pro děti mimořádně zajímavý, protože mohou sledovat, jak se housenky zavěsí a vytvoří kolem sebe kuklu.

Po několika dnech jsme kukly přemístily do závěsné sítky.

Zázrak metamorfózy: z kukly motýlem

Po několika týdnech došlo k jednomu z nejzázračnějších momentů – metamorfóze. Z kukly se začaly klubat dospělí motýli. Tento moment byl pro děti nejvíce vzrušující, protože mohly na vlastní oči vidět, jak se z kukly vynořuje nový život. Po několika hodinách sušení křídel vyhledává motýl potravu, kterou jsme připravili – sladký roztok a kousky sladkého ovoce.

Vypuštění do přírody

Když jsou motýli připraveni, nastává slavnostní okamžik – jejich vypuštění do přírody. Děti se shromáždily na školní zahradě , kde s radostí sledovaly, jak motýli poprvé vzlétají. Tento okamžik jim přináší pocit sounáležitosti s přírodou a vědomí, že mohou přispět k ochraně životního prostředí.

Úřední hodiny o prázdninách:

Mateřská škola jako příspěvková organizace vznikla v roce 2003 sloučením pěti pracovišť. V současné době tvoří mateřskou školu čtyři pracoviště.Mateřská škola