Ochutnávka pomazánek

/ Krejčí Alena

Ochutnávka pomazánek

Rozběhl se nám nový školní rok, a proto jsme se sešli společně s rodiči na tradičních rodičovských schůzkách. Všechna školní pracoviště tak navštívili rodiče našich žáčků a probrali s učitelkami jednotlivých tříd dění ve školce a mnoho dalších důležitých informací. A abychom byli správnými hostiteli, připravili naše šikovné paní kuchařky ochutnávku pomazánek, které děti dostávají po celý rok ke svačinkám. Našim kuchařkám patří velké poděkování za přípravu ochutnávky a rodičům, kteří rodičovské schůzky navštívili, díky za jejich účast.

Cizrnová česneková pomazánka se zahradními bylinkami

35 g cizrny sterilovaná

15 g zakysané smetany

80 g másla

100 g lučiny

česnek, sůl, citrónová šťáva, zahradní bylinky, mléko dle potřeby

– cizrnu rozmixujeme najemno, přidáme ostatní suroviny, máslo, lučinu, zjemníme zakysanou smetanou a šleháme dohladka.

Hrášková pomazánka s krůtím masem

120 g krůtí maso

120 g hrášek zelený

80 g máslo

60 g lučina

česnek, pažitka, sůl dle potřeby

– krůtí maso uvaříme v osolené vodě, mražený hrášek přelijeme vařící vodou a blanšírujeme ho, necháme ho zchladnout a okapat. Hrášek a maso rozmixujeme a přidáme ho do vyšlehaného másla a lučiny. Podle potřeby osolíme, přidáme prolisovaný česnek a nasekanou pažitku.

Pomazánka z pečené červené řepy

110 g červená řepa

5 g olivový olej

50 g másla

50 g lučiny

80 g zakysané smetany

sůl, citrónová šťáva, pažitka dle potřeby

– červenou řepu oloupeme a nakrájíme na kousky, dáme na pekáč, pokapeme olivovým olejem a lehce osolíme. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180ºC asi 20 až 30 minut, dokud řepa úplně nezměkne. Řepu společně s máslem, lučinou a zakysanou smetanou rozmixujeme dohladka. Ochutíme citrónovou šťávou a ještě prošleháme. Zdobíme jemně nakrájenou pažitkou.