Projekt – Jedlý les

/ Krejčí Alena

Projekt – Jedlý les

PROJEKT JEDLÝ LES najdete v přírodní zahradě Mateřské školy Nové Město na Moravě, třída PTÁČATA POHLEDEC.

Na realizaci se podílela velmi rozmanitá skupina lidí: děti z pohledecké třídy, jejich rodiče, prarodiče, paní učitelky a osadní výbor. Odbornou část projektu zajistila firma TaZahrada.

Na zahradě jsou dva vyvýšené záhony z modřínového dřeva, ve kterých bude radost pěstovat jahody, ředkvičky, mrkev, cibuli, byliny, květiny a kdo ví, co nás ještě napadne. Odnože jahod, semínka a sadbu máme již nyní u našich laskavých podporovatelů, kterými jsou rodiče a prarodiče dětí.

V první fázi projektu zvelebovala prostory TaZahrada. Těší nás stromky – jabloně, hrušně, slivoně, třešeň, moruše, černý jeřáb, jedlé keře – dříny, aronie, muchovník, ostružiník beztrnný, rybíz černý i červený, angrešt, borůvky kanadské, keře kvetoucí nektaroplodné – pustoryl a klokvície nádherná. Pamatovali jsme i na ptáčky s keři plodícími zob – černý bez, ptačí zob a tavola kalinolistá. Toto vše doplňuje směs nektaroplodných trvalek. Děti pozorovaly, pomáhaly, mapovaly, plánovaly a velmi kladně hodnotily.

Další vlna úprav zahrady přišla spolu s rodiči a prarodiči. Zahrada byla poklizena, vyvýšené záhony naplněny – větvemi, větvičkami, listím, kompostem a zeminou, dřevo pořezáno, naštípáno, srovnáno. Na závěr setkání zahradu provoněl oheň a buřty.

Všichni, kdo se podíleli na tomto projektu, kdo přiložil ruce k dílu, kdo s námi trávil čas, zapůjčil zahradní nářadí, kdo nás podporovat na dálku, si zaslouží poděkování.

Dovolte, abychom poděkovaly jménem zahrady VÁM VŠEM.

Podpořil Kraj Vysočina

PROJEKT „JEDLÝ LES“

BYL PODPOŘEN Z PROGRAMU FOND VYSOČINY,

PROGRAM „EKOLOGICKÁ VÝCHOVA 2022“