Screeningové vyšetření zraku

Petra Tajzlerová  Sdílet článek na nebo

Screeningové vyšetření zraku Děti obvykle nepoznají, jestli vidí dobře nebo špatně. Je proto velmi důležité nepodcenit preventivní vyšetření očí už v raném věku. Velmi často se …

Screeningové vyšetření zraku

Screeningové vyšetření zraku

Děti obvykle nepoznají, jestli vidí dobře nebo špatně. Je proto velmi důležité nepodcenit preventivní vyšetření očí už v raném věku. Velmi často se poruchy zraku u dětí projevují ve škole zhoršeným prospěchem a problémy sučením. Nezapomeňte proto v případě špatných známek na preventivní návštěvu očního lékaře.

I naše organizace chce pro děti to nejlepší, proto jsme se o tuto problematiku zajímali. Na základě výběrového řízení bylo vmateřských školách vNovém Městě na Moravě screeningové vyšetření zraku svěřeno do rukou MuDr. Lence Mičínové Sáblíkové. Paní doktorka používá přístroj Plusoptix.

Co je Plusoptix?

Speciální bezkontaktní přístroj k měření dioptrií a odchylky šilhání u dětí od cca 6 měsíců. Výhodou přístroje Plusoptix je, že vyšetření je velmi rychlé, bezbolestné a lze jím vyšetřit i děti, které jsou na běžné vyšetření ještě velmi malé, neposedné nebo zdravotně postižené. Dítě sedí na židli či klíně maminky, kouká do přístroje, který vydává světlené a zvukové signály a upoutá tak pozornost dítěte. Zachytí jeho pohled a během pár vteřin speciální software vyhodnotí výsledky, které je možno ihned předat rodiči. Na místě se pak dozví, zda má dítě zrak v pořádku nebo je nutné navštívit ještě dětského očního lékaře, který provede komplexní vyšetření zraku dítěte.

V našich mateřských školách (Nové Město na Moravě, Pohledec a Slavkovice) bylo v dubnu 2017 k vyšetření tímto přístrojem přihlášeno celkem 56 dětí. Vprostorách MŠ byly u některých dětí odhaleny oční vady, rodiče následně dostali doporučení vyhledat očního specialistu.

Jako maminka 4 letého syna mohu vyšetření tímto přístrojem všem rodičům vřele doporučit. Je to otázka pár minut, dítě je vyšetřeno formou hry, bez stresu a dlouhého čekání u lékaře. Jde nám přece především o zdraví našich dětí.

 

Zpracovala: Zdeňka Řičanová , učitelka MŠ