Tohle chci od Ježíška

/ Jaroslava Fišarová

Rodiče mají před sebou nelehký úkol: vysvětlit dítěti, že opravdu nemůže najít pod stromečkem celé hračkářství. Jak ho vést ke skromnosti, a přitom mu nezkazit radost?

Nejjednodušší způsob, jak předejít zklamání, je probrat s dítětem dopis Ježíškovi ještě před ,,odesláním´´. Pokud v něj ještě věří, určitě pochopí, že se musí dostat i na jiné děti. U starších je to dobrá příležitost k lekci finanční výchovy. Nikdy ale neslibujte nic, co nechcete nebo nemůžete splnit, takovou křivdu si dítě bude pamatovat hodně dlouho. V některých rodinách se osvědčila metoda ,, tří balíčků´´: dítě ví, že pod stromečkem nakonec budou přesně tři dárky (nebo jiný dohodnutý počet). Učí ho to přemýšlet nad tím, co vážně moc chce a bez čeho se může obejít . ,,Každopádně by mělo pod stromečkem najít aspoň jednu z věcí, po kterých touží, i kdyby to byl z vašeho pohledu předražený krám, ´´ říká psycholožka Naděžda Verecká.  A jak odhadnout opravdovost přání? Nejlépe je prověří čas. Splňte spíš to, o němž už dítě mluví celé měsíce, než takové, které ho napadlo teď, krátce před svátky.

VYSVĚTLUJTE DĚTEM REKLAMU

V některých zemích s tím zákony rodičům pomáhají. Ve Švédsku je třeba zakázáno vysílat reklamní spoty u pořadů určených pro děti do 12 let a v Norsku je televizní reklama cílená na děti zakázaná úplně. U nás se jí sice nevyhnete, můžete ale oslabit její dopad. Jak ? Povídejte si s dětmi o tom, že není důvod mít všechno, co v reklamně vidí, protože pak by neměly na všechny hračky čas a nemohly by si je ani náležitě užít, vysvětlujte jim, k čemu reklama slouží a o co výrobcům jde. Před společným nakupováním určete pravidla, co se pořídí a co ne, abyste předešli diskusím a přípanému vzteku dítěte v obchodě.

Mladá fronta, Ona DNES.