Učit se myslet, myslet při učení.

/ Krejčí Alena

Učit se myslet, myslet při učení.

Snažíme se reagovat na měnící se společnost, poznáváme a zavádíme do výuky nové metody a formy učení. Spoustu nových informací, podnětů i motivaci pro naši další práci získalo celé vedení školy na mimořádné konferenci v Třebíči. COGITO – CENTRUM KOGNITIVNÍ EDUKACE připravilo pro učitele celodenní konferenci akreditovanou MŠMT věnovanou Feuersteinově metodě v České republice a ve světe.

Hlavní mluvčí Feuersteinova institutu v Izraeli Dr. Rabbi Rafi Feuerstein a prof. Shayke představili program Instrumentální obohacení prof. Reuvena Feuersteina. Vzdělávání postavené na principech zkušenosti zprostředkovaného učení a instrumentálního obohacování, kde jsou děti a žáci spolutvůrci celého učebního procesu. Cílem učitelů je vycházet ze zkušeností a poznatků dětí a na nich vystavovat další vědomosti, dovednosti. Děti se učí při učení myslet, jsou vedeny k samostatnosti, spolupráci, respektování pravidel, nacházení cest a orientaci ve světe, který je obklopuje.

Prof. Reuven Feuerstein studoval učitelství a psychologii u Jeana Piageta a Andrého Reye. Doktorát z vývojové psychologie získal na Univerzitě v Sorboně v roce 1970. Byl celosvětově uznávaným psychologem v oboru kognitivní psychologie. Působil jako ředitel institutu v Jeruzalémě International Center for the Enhancement of Learning Propensity (ICELP) (Mezinárodní centrum pro zvýšení učebních možností, viz www.icelp.info).

Po druhé světové válce se věnoval dětem a mladistvým, kteří přežili holocaust, poté dětem přistěhovalců, kteří měli problém adaptovat se na nové prostředí a jeho kulturu. Jako badatel se věnoval otázkám Downova syndromu, traumatickému mozkovému postižení a dětem s autistickými rysy. Pracoval rovněž se seniory trpícími Alzheimerovou chorobou a dalšími formami stařecké demence.
Je autorem mnoha knih a článků. Byl velice vitálním, empatickým a silně věřícím člověkem, který byl z hloubi duše přesvědčen o tom, že každý z nás má šanci se rozumově rozvíjet stále dál. Svým přístupem doslova zachránil stovky či tisíce dětí, které by bez jeho přičinění nikdy nemohly vést plnohodnotný život a být přijímány společností. Za svou práci byl v roce 2012 nominován v oblasti sociálních věd na Nobelovu cenu míru.
Zdroj: www.icelp.info