Všechno kvete, létá, voní

Martina Jůnová  Sdílet článek na nebo

Všechno kvete, létá, voní

Všechno kvete, létá, voní

Venku začíná všechno kvést a vonět a to je ten pravý čas pro práci včel. Dopřejte si volnou chvilku a pojďte se dozvědět něco zajímavého o životě těchto užitečných tvorů.

Z HISTORIE VČELAŘENÍ
Včely nežijí v úlech, jaké dnes můžeme na zahradě i ve volné přírodě vidět, odedávna. Divoké včely žily a dodnes žijí v dutinách stromů. Již dávno však mají lidé rádi jejich med. Divoce žijící včelstva proto obírali o zásoby. Časem si místa, kde žijí včely, začali označovat. Později přinášeli špalky s různými dutinami do blízkosti svých obydlí, aby to neměli ke včelám tak daleko. Díky lenosti našich předků, tak vlastně vzniklo včelaření. Aby se lidé k medu lépe dostali, začali k dutinám přidělávat dvířka. Včelám vždy brali pouze polovinu medu – jejich zásob na zimu. Jinak by včely zimu nepřežily a nebylo by možné od nich brát med i příští rok. Různé dutiny ve stromech lidé postupně vyměnili za úly ze slámy či prken. Dnes jsou ke včelaření využívány moderní úly. Pro snazší přístup do jednotlivých částí úlu vytvořili včelaři oddělitelná patra úlu – nástavky. Můžete tedy slyšet, že se jedná o úly nástavkové. V některých částech světa (zejména v Asii) dodnes žijí „lovci medu,“ kteří med pravidelně získávají od divokých včel. V různých částech světa včelaři používají místní tradiční způsoby včelaření – např. hliněné úly v Africe. OPYLOVÁNÍ ROSTLIN – NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VČELÍ PRÁCE! Spousta lidí si myslí, že to nejdůležitější co pro nás včely dělají, je med. Není to však pravda. Je ještě jedna mnohem důležitější práce! V přírodě vidíme nejčastěji včely, jak poletují z květu na květ a sosáčkem se dobývají dovnitř. Přitom se nalepí na jejich chloupky pyl, který pak přenesou na jiný květ (z prašníků jedné rostliny na bliznu druhé). Tak dochází k opylování rostlin. Aby včela přiletěla, musí ji květina nějak nalákat. Proto se pěkně barevně vystrojí, přidá trochu vůně a uvnitř květu vytvoří maličkou kapičku sladké šťávy, které říkáme nektar. Včely jsou velmi starostlivé a již na jaře shromažďují zásoby, aby přežily zimu, a právě sladkost nektaru uvnitř květu je láká. Když včela kvítek opyluje, rostlina okamžitě přestane nektar vylučovat. Kapičku sladkého nektaru dostane tedy včela jako odměnu za opylování květů. Díky opylování vyroste na jabloni jablko či na třešni třešeň, uvnitř kterých najdete semena. Včela však neopyluje pouze ovocné stromy, ale velké množství rostlin – od velkých stromů až po malé rostlinky. Zásluhou včel tak máme na poli či zahradě větší úrodu a pro nás tak dostatek jídla. Bez opylování by v přírodě nebylo takové množství různorodých rostlin, které mimo jiné pro nás vytváří kyslík. V přírodě je prostě vše spojeno se vším. Včela je tak důležitou součástí přírody, jejího koloběhu.

Nauč se krátkou básničku.

Letí, letí včelka,
asi takhle velká.
Zdraví každou květinku,
načechrá jí sukýnku.

Letí, letí včelka malá,
sedá z květu na květ.
Stejně jako loni z jara
Usmívá se na svět.

Jak se včelka Mája narodila.

Vyzkoušejte pokus s kouzelnými květinami.

-budeš potřebovat měkký papír, nůžky, pastelky, obyčejnou tužku a nádobu s vodou

-vystřihni květinky podobného tvaru a vybarvi

-poskládej jeden lísteček za druhým do středu

-potom už jen polož poskládané květinky na hladinu vody a pozoruj, jak rozkvétá louka pro včeličky

Soubory ke stažení