Výchova dětí v Čechách

Petra Tajzlerová  Sdílet článek na nebo

Dnešní rodiče dělají opak toho, co zažili v dětství. U mnohých z nich bylo běžné fyzické trestání. Tito rodiče teď vychovávají své děti velmi liberálně. Tak, že …

Dnešní rodiče dělají opak toho, co zažili v dětství. U mnohých z nich bylo běžné fyzické trestání. Tito rodiče teď vychovávají své děti velmi liberálně. Tak, že jim vše dovolí a zahrnují je spoustou hraček. Je to z extrému do extrému. A to není dobře. „Důsledkem liberální a nedůsledné výchovy jsou pak nezvedené děti,“ říká světově uznávaná psycholožka PhDr. Jiřina Prekopová.

Tomuto tématu se věnovala ve své knize Malý tyran, která poprvé vyšla před bezmála třiceti lety. V publikaci naleznete skutečné případy, kam až může dětská panovačnost zajít. Prekopová se zabývá příčinami dětské panovačnosti a mimo jiné zmiňuje důležitost zákonů přírody (děti ctí rodiče, kdo patří k rodinnému systému, právo na příslušnost, zákon přednosti dřívějšího). Jaké jsou skutečné výchovné potřeby malých dětí? Jak děti ovládají okolí? V knize samozřejmě najdete i typy a rady.

A jak to vidí paní Jiřina Prekopová v současnosti? „Dnešní děti jsou chudáci.“ Považují za normální a běžné, že se při prvním konfliktu odchází pryč. Děti se neučí něco vydržet, obětovat se, musí mít všechno okamžitě. Pokud to nedostanou, jdou pryč. Dnešní rodiče své děti učí, že vše se dá koupit za peníze. Čas, který nemohou, nebo nechtějí strávit se svými dětmi, vykoupí nová hračka či mobil. Dnešní děti jsou zvyklé, že se kolem nich točí celá rodina, že oni jsou středobodem v rodinném systému.

Tak by to ale být nemělo. V rodině je důležitý otec, matka a jejich vztah. Od nich a od rolí, které v rodině zastávají, se pak odvíjí vše ostatní. V mnoha rodinách však otec chybí, nebo tam nemá autoritu. Jak pak mohou vyrůstat děti, kteří otce vidí jednou za čas a v ostatních chvílích poslouchají řeči od matky, jak je otec nemožný?

A ženy? Ty dnes ztrácí svoji ženskost a schopnost produkovat mateřské teplo. Chovají se v mnohém jako muži. Je nutné odlišit pracovní život, kde žena je schopná dosáhnout srovnatelných i vyšších výsledků jako muž, a rodinný život. Doma by žena měla být ženou a snažit se využívat svou tajemnou sílu. Muž potřebuje mateřské teplo.

A jak tedy nevychovat z dětí chudáky? Děti potřebují hranice a řády. Důležitá je pro ně jistota a schopnost znát rodinný systém. Žena má tendence po narození dětí upřednostňovat je, ale muž by měl být ten, kdo je u ženy na prvním místě. On by měl například při večeři první dostat jídlo na stůl.

Ukazujme dětem, že je normální mít jiný názor než druhý člověk. Snese-li to téma, hádejme se před dětmi. Aby viděly, že i nepříjemné věci se říkají. Ale dbejme na to, že neskončíme, dokud se nesmíříme. Každý konflikt se musí vyřídit. Důležitý je oční kontakt a pak i fyzické objetí, jako symbol ukončení sporu.

A jako to vidí paní Jiřina Prekopová do budoucna? „Takže já bych, dokud mám ještě sílu, o tom všem chtěla mluvit. (…) Aby si mládež uvědomila, co se děje, a stala se z ní generace, která přinese určitou obrodu. Tak buďme optimisté.“

Napsala Ing. Jarmila Pospíchalová

Čerpáno z článku „Dnešní děti jsou chudáci“ od Scarlett Wilkové, DNES magazín, číslo 13, 30.3.2017 (strana 24 – 29)