Zítra půjdu do školky aneb první den ve školce

Zítra půjdu do školky aneb první den ve školce Nástup vašeho prvního dítěte do školky je významným milníkem v životě celé rodiny. Ať už je maminka …

Zítra půjdu do školky aneb první den ve školce

Nástup vašeho prvního dítěte do školky je významným milníkem v životě celé rodiny. Ať už je maminka doma ještě s mladším sourozencem, nebo nastupuje do práce.  Malé děťátko, které znalo do této chvíle jen nejbližší rodinu a známé, jde do nového prostředí.

Jak probíhá první den ve školce? Co mít vše s sebou? Na co se připravit? Malého průvodce prvním dnem naleznete níže.

Vyhraďte si na první den ve školce dostatek času. Už víte, do které třídy máte namířit. Při vstupu do šatny u dané třídy visí na nástěnce seznam dětí a k nim přiřazené obrázky. Naleznete jméno svého dítěte a podle symbolu pak snadno objevíte své místo v šatničce. Do skříňky a botníku umístíte věci, které jste přinesli. Jedná se o:

• Věci na ven – tepláky (případně kraťasy), mikina, případně bunda a pokrývka hlavy.
  • Náhradní oblečení – slipy/kalhotky, ponožky, tričko, tepláky. Slouží k tomu, kdyby se dítěti stala nehoda, nebo se zašpinilo či polilo.
  • Bačkory – pohodlné, přesto pevné obutí (žádné pantofle, či kroksy). Děti běhají, skáčou, cvičí. Potřebují obuv, která jim toto vše dovolí.
  • Pláštěnka a gumáčky – pro jistotu je dobré ve školce mít.

S sebou si první den nezapomeňte vzít hrneček, který bude mít dítě na pitný režim, a pyžamo, pokud bude dítě ve školce zůstávat až do odpoledne.

Po přezutí do bačkůrek už vstupujete do třídy. Rodiče i dítě se seznámí s paní učitelkou. Připravte se na to, že budete muset vyplnit několik formulářů. Budete potřebovat své osobní údaje i údaje o dítěti, informace o telefonních číslech a zaměstnavateli. Uvažujete-li o tom, že Vaše dítě bude vyzvedávat někdo jiný než vy, tak musíte vyplnit formulář Pověření jiné osoby. Připravte si osobní údaje o dané osobě i její telefonní číslo.

Domluvte se s paní učitelkou, jak konkrétně bude probíhat adaptace vašeho dítěte ve školce. Domluvené dodržujte jak směrem k dítěti, tak i ke školce.

Teď už nezbývá než se s dítětem krátce rozloučit a skrývajíc dojetí odejít.

A na závěr pár typů:

1. Sledujte nástěnky – najdete tam pozvánky na různorodé akce, důležité informace týkající se dění ve třídě i školce a v neposlední řadě i aktuální vzdělávací plán, který ve třídě probíhá (říkanky, písničky, téma týdne, typy na aktivity)
  2. Sledujte webové stránky školky – kromě důležitých informací o organizaci (telefonní seznam, školní řád,…) zde najdete i pozvánky na akce a v neposlední řadě i zajímavé články z oblasti dětské psychologie, pedagogiky, života ve školce atd.
  3. Oblečení a obuv pro děti – vybírejte pro děti oblečení pohodlné a takové, u kterého nebude vadit, že se zašpiní. Myslete i na to, aby bylo dítě v oblasti oblékání co nejvíce samostatné. Ideálně kalhoty na gumu, obyčejné tričko, boty na suchý zip. Veškeré oblečení popište jménem dítěte a značkou, kterou dítě pozná.

Jarmila Pospíchalová